Голема победа на македонските тенисерки кои со 2-1 ја совладаа селекцијата на Финска е прв носител на Били Џин Кинг купот кој се игра во Скопје.

Македонија со убедлив пораз го почна денот, Магдалена Стоилковска освои само три гејма против Лаута Хиетаранта која победи со 6-1 и 6-2.

На 1-1 изедначи нашата најдобра тенисерка, Лина Ѓорческа која со 2-1 во сетови ја совлада Анастасија Куликова, 2-6, 6-2 и 6-4.

Речавачки беше мечот во двојки во кои Лина Ѓорческа и Магдалена Стоилковска со убедливи 2-0 беа подобри од Лаута Хиетаранта и Анастасија Кулкова, 6-4 и 6-1.

Денес во четвртото коло Македонија игра против селекцијата на Исланд, меч во кој сме големи фаворити.