Со објавувањето на нивната прва песна по децении, Битлси докажаа дека нивната музика е релевантна како и секогаш, но единствените двајца живи членови на легендарниот бенд открија дека никогаш не замислувале дека бендот ќе биде толку долговечен.

Со објавувањето на нивната прва песна по децении, Битлси докажаа дека нивната музика е релевантна како и секогаш, но единствените двајца живи членови на легендарниот бенд открија дека никогаш не замислувале дека бендот ќе биде толку долговечен по скромните почетоци во Ливерпул.

„Никој од нас не мислеше дека нашата популарност ќе трае повеќе од една недела! Пол ќе пишува, јас ќе отворам фризерски салон, Џорџ ќе добие гаража. Но, тоа продолжи и потоа заврши. И во вистинско време. Но, знаете, тоа не нѐ спречи да свириме заедно“, изјави тапанарот Ринго Стар (83) за The Sunday Times од Лондон.

Најновата песна на Битлси, Now and then, беше објавена во четвртокот и таа ги воодушеви фановите на Битлси. Прекрасното, драматично збогување со фантастичната четворка ги прикажува Џон Ленон како вокал и Џорџ Харисон на гитара благодарение на помошта на модерната технологија бидејќи двајцата се починати со децении.

Како што размислуваа за минатото по објавувањето на песната, Пол Макартни (81) се согласил со неверувањето на Стар за опстанокот на Битлси како еден од најпопуларните и најомилените бендови на сите времиња.

„Кога почнавме, мислевме дека можеби ќе издржиме 10 години заедно, тоа беше отприлика максималниот опсег за рокенрол бенд“, изјави Макартни за Sunday Times. Иако нивната проценка беше повеќе или помалку точна за времето кога Битлси всушност снимаа заедно, нивната музика продолжи да плени и инспирира нова публика со генерации откако се распаднаа.

„Сега и тогаш“ постои во својот најстар облик од 1977 година, кога Ленон снимил груб нацрт на песната додека свирел на пијано во неговиот стан во Апер Вест Сајд во Њујорк, пред кого што бил убиен две години подоцна. Вдовицата на Ленон, Јоко Оно, им кажала на преостанатите членови на бендот во раните 1990-ти дека сè уште има една од неговите стари демо ленти.

Макартни, Харисон и Стар прво се обиделе да ја искористат лентата на Ленон како основа за нова песна на Битлси, а гитарските делови на Харисон биле снимени во 1995 година. Тој починал од рак во 2001 година. Но, поради технолошките ограничувања во тоа време, бендот не можел да го разликува пригушениот глас на Ленон од необработените снимки, па проектот бил одложен.

Но, снимката неодамна беше повторно разгледана од режисерот Питер Џексон, кој го снимил документарниот филм за Битлси од 2021 година, Get Back. Користејќи најсовремена опрема, успеал да ги одвои деловите и да овозможи ново снимање. Мекартни и Стар секој снимил нови делови на нивните соодветни инструменти, а гудачкиот дел додал слој со длабочина на песната на Ленон.

„Чудно е кога ќе размислите за тоа. Џон е во неговиот стан, удира по клавирот и прави демо. Сега го обновивме и тој има кристално чист, прекрасен вокал. Сè уште се прашувате дали е инфериорен, нешто што треба. Но, секогаш кога го мислев тоа, мислев дека и Џон ќе го сака тоа.

Се разбира, никогаш нема да знам, но мислам дека тоа е најдобрата претпоставка што можеме да ја имаме. И сега тоа е новата песна на Битлси. Кога им ја пуштавме на луѓето, некои плачеа, некои велеа: „Исусе Христе, тоа е снимка од Битлси!“, изјавил Макартни.