Лос Анџелес Лејкерси на гостувањето кај Портланд славеа со 121:112 враќајки се од 25 поени разлика. Одличен натпревар одигра Леброн Џејмс.

По првиот период Лејкерси имаа предност, меѓутоа во вториот имаа неверојатен пад и примија 45 поени, а постигнаа само 13. Портланд на полувремето водеше со 25 поени разлика и таа предноста ја одржуваше до воведниот дел на третата четвртина.

Високата разлика тогаш почна да се топи, а Лејкерси заиграа многу подобро и ја анаулираа огромната негатива.

Иако наполни 38 години Леброн беше моторот на својот тим и постигна 37 поени, додавајќи уште 11 скокови. Треба да се додаде и дека на последните десет натпревари Леброн има просек од над 35 поени. Во редовите на Портланд Симонс беше најефикасен со 31 поен.

НБА РЕЗУЛТАТИ:

Далас – ЛА Клиперс 98:112

Мајами – Њу Орлеанс 100:96

Торонто – Њујорк 125:116

Денвер – Оклахома 99:101

Феникс – Мемфис 112:110

Голден стејт – Бруклин 116:120

Портланд – ЛА Лејкерс 112:121