Шпанската амбасада во Скопје остана без државниот грб на Шпанија кој стоеше на самиот влез на зградата, дознава „Фокус“. Ноќта помеѓу саботата и неделата крдци ја украле плочата, а бидејќи е изработена од бакар, се претпоставува дека мотив за кражбата е препродажба.

Случајот се најде и во полицискиот билтен. Од МВР соопштија дека преземаат мерки за расчистување на настанот и пронаоѓање на сторителите.

„На 16.04.2023 во 9:54 часот во СВР Скопје било пријавено дека од фасадата пред влезот на странска амбасада во Скопје бил одземен нивниот државен грб“, велат од МВР.