Еквадорскиот претседателски кандидат Фернандо Вилавиченцо, кој беше застрелан на крајот од предизборниот митинг во Кито, беше еден од ретките политичари кои јавно зборуваа за врските на владата со организираниот криминал, пренесуваат странските медиуми.

Одговорноста за неговото убиство ја презеде криминалната група „Лос Лобос“ (Волци).

Неколку дена пред убиството, Вилавиченко изјави на националната телевизија дека добил неколку смртни закани, за кои тврдеше дека доаѓале од осудениот водач на криминалната група „Чонерос“, Алијас Фит, кој наводно му наредил да престане да го спомнува во јавноста.

Но, одговорноста за неговото убиство ја презеде криминалната група „Лос Лобос“ (Волци), која своевремено се одвои од групата „Чонерос“.

„Лос Лобос“ е втората по големина банда во Еквадор со околу 8.000 членови, од кои многумина се зад решетки. Се верува групата е поврзана со мексиканскиот картел на новата генерација „Халиско“, кој тргува со кокаин.

Како член на Националното собрание, Вилавиченко отворено зборуваше за корупцијата и насилството предизвикани од шверцот на дрога во земјата. Јавно кажа дека Еквадор станал „нарко држава“ и рече дека ќе се бори против политичката мафија.

Вилавиченцо беше еден од најгласните борци против корупцијата на политичката сцена на Еквадор, особено за време на владеењето на поранешниот претседател Рафаел Кореа, кој беше на чело на таа земја од 2007 до 2017 година.

Тој беше осуден на 18 месеци затвор за клевета, за изјави во кои го критикуваше поранешниот претседател.

Од „островот на мирот“ до земја на нарко банди

Еквадор некогаш беше безбедна и стабилна земја во Латинска Америка. Некогаш се нарекуваше „Исла де Паз“ (остров на мирот), но криминалот се зголеми во последниве години, поттикнат од зголеменото присуство на колумбиските и мексиканските нарко картели, кои се инфилтрираа во локални криминални банди, пренесува „Си-Ен-Ен“

Насилството е најизразено на брегот на Тихиот океан на земјата додека криминалните банди се борат за контрола и дистрибуција на дрога.

Сите кандидати на претседателските избори во Еквадор ветија дека ќе се борат против ескалацијата на насилството.

Но, влошената безбедносна и економска ситуација предизвикува повеќе Еквадорци да ја напуштат земјата.