Концертите на Тејлор Свифт во американскиот град Сиетл генерирале сеизмичка активност еквивалентна на земјотрес со јачина од 2,3 степени, изјави сеизмолог.

Податоците беа снимени на изведбите од турнејата „Ерас“ на Свифт во Лумен Филд на 22 и 23 јули.

Сеизмологот Џеки Каплан-Ауербах рече дека активноста била предизвикана од обожавателите на Свифт или од звучниот систем.

Концертите го надминаа претходниот рекорд во Сиетл, познат како градскиот „Ѕверски земјотрес“ во 2011 година.

Тоа беше генерирана од навивачите на американскиот фудбал кои го славеа тачдаунот на Маршаун Линч за Сиетл Сихокс за време на натпреварот против Њу Орлеанс Сејнтс.

Д-р Каплан-Ауербах, професор по геологија на Универзитетот Западен Вашингтон, изјави за Си-Ен-Ен дека разликата помеѓу НФЛ играта и неодамнешните концерти на Свифт била само 0,3, но „тресењето било двојно посилно“ и „апсолутно го удвоило“.

„Ги зграпчив податоците од двете вечери на концертот и брзо забележав дека тие беа јасно ист модел на сигнали“, рече таа. „Ако ги преклопам една врз друга, тие се речиси идентични“.

Концертите во Сиетл се одржаа пред вкупно 144.000 обожаватели во текот на две вечери.

Објавувајќи на Инстаграм потоа, Свифт рече:

„Сиетл навистина беше еден од моите омилени викенди досега. Ви благодарам за сè. Сето навивање, врескање, скокање, танцување, пеење до крај на вашите бели дробови“.

Концертите на Свифт во Сиетл дојдоа кон крајот на американската турнеја на Ерас – нејзината прва турнеја по пет години.

Познато е дека музичките концерти предизвикуваат сеизмичка активност и порано, на пример за време на концертот на Фу Фајтерс во Нов Зеланд во 2011 година.