Актерот Кијану Ривс е познат како еден од најхуманите луѓе во Холивуд.

Актерот минатиот месец беше во Хјустон со својот бенд и во таа прилика го разубави денот на едно момче и создаде спомен за цел живот.

Имено, пред настапот две момчиња со нивната баба го чекале актерот и му побарале автограм, но на крајот добиле дополнително изненадување.

„Тој ми потпиша автограм на мене и на брат ми, а потоа го прашав дали ќе сака да играме рагби“, вели момчето.

Киану се согласил и си поиграл неколку минути со момчето, кое признало дека бил малку нервозен бидејќи сепак е голема ѕвезда.

Ова не е првпат Кијану да биде во центарот на вниманието поради неговата скромност и спонтаност, а често се труди да ги израдува своите обожаватели, особено децата.