Кајли Миног ќе ја добие наградата Brits Global Icon на годинешната церемонија на 2 март, „како признание за нејзината кариера која се протега низ пет децении како една од најуспешните и најкултните светски музички ѕвезди“, соопштија организаторите.

Британска икона е највисокото признание доделено од Brit Awards, со претходни победници меѓу кои Елтон Џон, Роби Вилијамс, Дејвид Боуви и Тејлор Свифт.

Миног, кој исто така е номиниранa за интернационален уметник на годината, е потврдено дека ќе настапи на вечерта, придружувајќи им се на претходно најавените Дуа Липа и Реј. Таа е единствената жена изведувач што постигнала албум број 1 во пет последователни децении во Обединетото Кралство. Во 2023 година, таа го издаде својот студиски албум бр. претходно овој месец.

„Возбуден сум што сум почестен со наградата Глобална икона и што се придружувам на прозивката на такви неверојатни уметници. У.Б. отсекогаш бил дом од дома, така што Британците имаат многу посебно место во моето срце. Имам неверојатни спомени од наградите низ годините и едвај чекам да се вратам на сцената на Британците“, рече Миног.