Во последно време на социјалните мрежи сѐ почесто се среќаваат необични совети за слабеење. Неодамна се појави тренд во кој се препорачува во кафето да се додаде сок од лимон.

Сокот од лимон во кафето би требало да помогне во отстранувањето на масните наслаги, но и во намалувањето на ризикот од дијабетес. Иако комбинацијата на овие две состојки не е многу вкусна, таа стана исклучително популарна поради едноставната подготовка и достапноста на овие намирници.

За оваа комбинација се вели дека е и добар афродизијак, но нутриционистите истакнуваат дека не постои наука која ќе покаже дека овој пијалак има такви придобивки.

„Кафето и лимонот се богати извори на антиоксиданси. Сепак, нема значајни докази кои сугерираат дека додавањето лимон во кафето нуди дополнителни здравствени придобивки освен зголемувањето на внесот на антиоксиданси“, вели нутриционистката Кристал Скот.

Идејата дека комбинацијата од овие две состојки има различни придобивки доаѓа од фактот дека пиењето црно кафе и лимонада без додаден шеќер всушност ги стимулира цревата.

Покрај тоа, кафето содржи кофеин кој го стимулира нервниот систем и ни дава енергија, а лимонот е богат со витамини и често се користи како природен лек, особено за настинки и грип.