Англиската манекенка и актерка Кара Делевињ разменуваше бакнежи со својата девојка Минке, чие вистинско име е Леа Мејсон, додека српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ играше на Вимблдон.

Само два дена претходно, Кара беше критикувана од фановите на Формула 1 затоа што одби интервју со ѕвездата на Скај Спорт и поранешен возач Мартин Брундл пред трката во Силверстоун.

Некои сметаат дека раководството на Ф1 треба да ги забрани познатите луѓе кои немаат врска со спортот од стартно-целната рамнина.

Делевињ се идентификува како бисексуалка, и е една од најбогатите британски актерки.