На Европското првенство за кадети, јуниори и помлади сеноири У21, викендот во Ларнака, Кипар, македонските каратисти освоија два бронзени медала.

Во дисциплината У21 кумите -84 и +84 Витомир Трајковски и Стефан Стојановиќ, с еискачија на подиумот.

– Трајковски во првото коло го победи претставникот од Италија, Фиоре Матео со 2:1, во второто коло победа против Португалецот Миранда Хозе со 4:3, во третото коло го победи Хрватот Алексанадр Калабаќ со 4:1 додека во четвртото коло изгуби од Украинецот Максим Бухајов со 1:2. Понатаму во репасажот извојува победа против претставникот од Белгија Данил Анисиво на изјаснување при резултат од 4:4 со што Витомир го освои третото место и бронзениот медал.
Стојановиќ во првото коло го победи претставникот од Грузија, Мераби Гелашвили со 2:0, во второто коло го победи претставникот од Ирска, Ли Шеридан со резулат 2:0, во третото коло извојува победа против претставникот од Чешка со резултат 4:3, и во четвртото коло изгуби од Италијанецот Матео Аванчини со 4:5. Стефан во репасажот се сретна со претставникот од Словачка, Малик Багаев против кого избори трето место и бронзен медал со резултат 4:0, објави Карате федерацијата на Македонија.

На ова првенство настапија 1.114 каратисти од 48 држави.