Бред Пит ја прекина продукцијата на неговиот претстоен игран филм за Формула 1 како поддршка на штрајкот на американските актери и писатели.

Холивудската ѕвезда (59) неодамна снимаше сцени за проектот, вклучително и снимање на патеката Силверстоун пред Големата награда на Британија претходно овој месец.

Продукцијата сега е запрена бидејќи Пит „многу стои“ покрај неговите колеги членови на синдикатот на актерите, разбира новинската агенција PA.

Седумкратниот светски шампион Сер Луис Хамилтон е копродуцент на моментално ненасловениот филм на Apple, кој се прави во соработка со Ф1, обезбедувајќи му на проектот посебен пристап до тркачките патеки и возачите.

Во филмот, ѕвездата на Fight Club глуми возач кој се натпреварувал во 1990-тите, но се преселил во трки во други дисциплини откако претрпел ужасна несреќа.

Бред Пит и Демсон Идрис на снимањето во Британија

Следи како возачот излегува од пензија за да се натпреварува заедно со дебитант, кој го игра Демсон Идрис, за измислениот тим APXGP кој седи на дното на таблата на водачи.

Филмот се приклучува на низата продукции кои престанаа откако Здружението на актерите на екранот – Американската федерација на телевизиски и радио уметници (Саг-Афтра) објави штрајк на 13 јули.

Со Штрајкот дојде откако синдикатот не успеа да постигне договор за голем број прашања, вклучително и платата и употребата на вештачка интелигенција, со Алијансата на филмски и телевизиски продуценти (AMPTP), која ги претставува главните филмски студија, ТВ мрежи и стриминг гиганти.

Холивудските ѕвезди се меѓу 160.000 актери кои штрајкуваат, придружувајќи им се на 11.500 членови на Здружението на писатели на Америка (WGA), кои се откажаа на 2 мај.

„Deadpool 3“, во кој главната улога ја игра Рајан Рејнолдс, исто така го прекина снимањето во Лондон поради штрајкот.

Актерската екипа на новиот филм на Кристофер Нолан, Опенхајмер, ја напушти лондонската премиера на почетокот на овој месец, бидејќи се појавија вести за претстојниот штрајк, а погодени се и планираните џанкери за филмовите, вклучително и Барби.

Во петокот беше потврдено доделувањето на Еми наградите, кои требаше да се одржат во септември, се одложени поради штрајковите.

Правилата поставени од синдикатот на актерите велат дека ѕвездите не можат да учествуваат во кампања за Еми или да присуствуваат на награди додека преземаат индустриска акција.