Основното јавно обвинителство информира дека е отворена истрага против лице осомничено дека било вклучено во кривично дело грабнување. Осомничениот, како што велат од Обвинителството, на 3 март, заедно со уште две други лица против кои веќе се води истрага, учествувал во дејствија на грабнување едно лице во Кисела Вода.

„Се преземаат дејствија за лишување од слобода на осомничениот“, додаваат од Обвинителството.

Киднапирањето на 26-годишниот Самоил Костадиновски се случи во скопската општина Кисела Вода, a информации во медиумите се појавија на 6 март, откако претходно на социјалните мрежи почнаа да кружат повици тој да биде пронајден бидејќи му се изгубила секаква трага.

Таткото на Самоил, Љупчо Костадиновски, во неколку наврати нудеше парична награда за пронаоѓање на синот.

Пред три дена во скопската населба Аеродром, во близина на својот дом тој беше нападнат од непознато лице на мотор, кое пукало во него. Семејството изрази сомнежи дека нападот е поврзан со исчезнувањето на младиот Самоил, а од МВР соопштија дека работат на расчистување на случајот.

Семејството се роднини на сопругата на политичарот и лидер на Обединети за Македонија, Љубе Бошкоски.