Фотографиите на манекенката Ирина Шајк во секојдневни ситуации како шопинг и прошетка со нејзината ќерка покажуваат вистински пример за таканаречениот уличен стил.

Јасно е дека удобноста е нејзина примарна грижа, но нејзините стилски комбинации понекогаш се многу изненадувачки, но никогаш не им недостасува оригиналност.

Ирина на тој начин комбинира женствени фустани и масивни патики, тренерки и поелегантни чанти, широки модели кои не го откриваат телото на манекенската ѕвезда. Но, таа може да облече и краток фустан, да ги покаже долгите нозе и да создаде модна писта од улиците на Њујорк.

За многу атрактивниот стајлинг на манекенката сведочат најновите фотографии на Ирина, од прошетката со нејзината ќерка. Ултра краткиот темен рол-фустан во комбинација со син долг блејзер беше доволен да објасни зошто Ирина е светски модел.

Ретро чевлите со високи потпетици со ремче преку глуждот дополнително ја истакнаа нејзината виткост, но и нејзината оригиналност. Чантата Hermes, темните очила и косата во високо опавче беа неопходни делови на овој моден ансамбл.

Така Ирина Шајк обичниот ден, во кој е „само“ мама, го претвори во мини-моден настан.