Извршниот директор на Tesla (TSLA), Илон Маск, на својата платформа за социјалните медиуми X петок објави дека производителот на електрични возила (EV) ќе го претстави своето долгоочекувано роботакси на 8 август, објавувајќи „Tesla Robotaxi претставен на 8/8. По објавувањето на оваа вест, вредноста на акциите на Tesla се зголеми за речиси 4% до 171,19 долари во продолженото тргување во петокот по објавувањето, откако потона за 3,6% за време на редовната сесија.

Најавата дојде само неколку часа откако Илон Маск го негираше извештајот дека производителот на електрични возила се откажува од плановите за производство на автомобил со пониска цена и ќе се фокусира на автономно возило што ќе ги направи другите возила застарени.


ШТО Е РОБОТАКСИ НА ТЕСЛА?

Роботаксито е самоуправувачко возило од следната генерација за кое Маск рече на настанот на инвеститорите во 2019 година, еден ден може да им овозможи на сопствениците да заработат пари со изнајмување на нивните возила со управување со автономна такси услуга, за која компанијата исто така ќе земе провизија.

Сепак, плановите на Маск за роботакси беа погодени со одложувања, при што компанијата во 2019 година сугерираше дека роботаксијата ќе работи до 2020 година. „Единствената критика и тоа е фер, понекогаш не доаѓам на време“, наводно рекол Маск.

Можниот проблем за Tesla и неговата роботакси би можел да ги убеди регулаторите дека неговата самоуправувачка технологија е безбедна. Компанијата беше принудена да повлече илјадници возила минатата година, откако Националната управа за безбедност на сообраќајот на патиштата (NHTSA) рече дека софтверот за целосно самостојно возење (FSD) на Tesla може да предизвика автомобилите на Tesla да ги „надминат ограничувањата на брзината“ или да патуваат во „небезбедно“. или „непредвидлив“ начин.

Тесла имаше лош почеток на 2024 година во услови на слаба побарувачка и интензивна конкуренција, при што акциите изгубија околу една третина од нивната вредност од почетокот на годината. Претходно во текот на неделата, Tesla објави дека испораките во првиот квартал паднале за 8,5% од пред една година, што предизвика пад на акциите по објавувањето. Тесла го обвини падот на обемот делумно на затворањето на фабриките како резултат на конфликтот во Црвеното Море и подметнат пожар во Гигафабриката во Берлин на Тесла.

Минатиот месец, аналитичарите во Wells Fargo ја нарекоа Tesla „компанија за раст без раст“, додека некои други аналитичари сугерираа дека неодамнешната продажба била претерана.