Собраниската седница за инаугурацијата на победникот на претседателските избори Гордана Силјановска-Давкова беше закажана за недела, 12 мај 2024 година во 12:00 часот.

Силјановска-Давкова потоа ќе треба да положи заклетва пред пратениците во заминување.

Рокот за испраќање на конечните резултати до Собранието од ДИК беше петок до 19.00 часот. Според ДИК, од 99,09 отсто обработени избирачки места и 99,82 отсто обработени гласачи, за Силјановска-Давкова гласале 560.173 граѓани.

Противникот Стево Пендаровски доби 251.541 глас. Петгодишниот мандат на Пендаровски завршува на 12 мај.

Новиот претседател на Македонија ќе го подели мандатот за состав на новата влада меѓу победникот на парламентарните избори, сопартиецот Христијан Мицкоски и партијата што го предводеше ВМРО-ДПМНЕ.