Избоден е началникот на струшката полиција, има тешки телесни повреди, но не е во животна опасност. 

Во акција на струшката полиција е фатен напаѓачот на началникот на Одделението за внатрешни работи Струга, Ајро Дритан кој доживеа тешки повреди по напад со нож од жител на Велештa.  Против напаѓачот, во координација со јавниот обвинител, ќе биде поднесена соодветна кривична пријава.