Повеќе од 6.000 луѓе се евакуирани по ненадејниот руски упад во вториот по големина руски град. Русија отвора нов фронт во Харков. Според бројни аналитичари, руската пресметка зад овие офанзивни дејства се состои токму во принудувањето на Украина да ги прегрупира своите трупи.

Руската офанзива не е неочекувана, но, сепак, Украина очекуваше руската офанзива да следи подоцна, пишува Дојче Веле.

– Ракети или бомби погодија пет или шест куќи одеднаш. Мојата куќа беше во пламен, а мојот сопруг лежеше под урнатините и не реагираше. Сега ме префрлаат во Харков. Немам повеќе пасош. Немам веќе ништо – вели 82-годишната Татјана Васиљивна од Вовчанск.

Продолжуваат жестоките битки на северот на Украина. Денеска Русите се пофалија дека зазеле девет села во близина на границата. Украина веќе некое време ја очекува руската летна офанзива. Едно од сценаријата е можен обид да се заземе Харков, вториот по големина град во Украина.

Аналитичарите на порталот Дип Стејт сметаат дека ситуацијата се влошува. Воениот експерт Олександр Мусјенко вели дека Русија вовлекува сè повеќе сили во областа, принудувајќи ја и Украина да испрати свои војници во регионот.