Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, оваа одлука им ја објасни на новинарите.

Европската унија ги укина сите ограничувања за увоз на храна, вклучително и риба, произведена во близина на јапонската нуклеарна централа Фукушима, токму во моментот кога Токио се подготвува да испушти прочистена радиоактивна отпадна вода во океанот.

Потегот на ЕУ следи по позитивните резултати од тестовите на производите спроведени од јапонските власти и земјите-членки на ЕУ, соопшти во четвртокот Европската комисија.

„Оваа одлука ја донесовме врз основа на науката, врз основа на докази и врз основа на проценката на Меѓународната агенција за атомска енергија“, изјави за новинарите претседателката на Комисијата Урсула фон дер Лајен.

По земјотресот и цунамито во 2011 година, кои испуштија радиоактивни материјали од нуклеарната централа Фукушима, ЕУ го ограничи увозот на храна од 10 префектури во Јапонија и почна да бара прехранбените производи да се тестираат за радиоактивност пред извозот. Оттогаш редовно ги прегледуваше мерките и постепено ги олеснуваше „како што се намалуваа ризиците“, соопшти Европската комисија.

Соопштението доаѓа веднаш откако Меѓународната агенција за атомска енергија го одобри контроверзниот план на Јапонија за испумпување на отпадни води од нуклеарна централа во Тихиот Океан. Владата најави дека процесот ќе започне летово, но не прецизираше датум.

Нуклеарното тело инсистираше на тоа дека планираната мерка е безбедна, ги исполнува меѓународните стандарди и одговара на практиката на нуклеарните централи ширум светот, вклучително и оние во САД. Третираната контаминирана вода ќе биде многу разредена и постепено ќе се ослободува во океанот во текот на долг период на години.

Сепак, тие гаранции не успеаја да ги смират стравувањата за безбедноста на извозот на храна на Јапонија меѓу неколку нејзини соседи, вклучително и Јужна Кореја.

Во средата, Хонг Конг, еден од најголемите светски купувачи на јапонска риба, рече дека ќе го забрани увозот на морска храна од 10 префектури во земјата доколку Токио продолжи да испушта отпадни води.

На почетокот на овој месец, Кина објави дека ќе ја задржи забраната за увоз на храна од 10 јапонски префектури, вклучувајќи ја и Фукушима, и ќе ги засили инспекциите за следење на „радиоактивни супстанции за да се осигура безбедноста на увозот на јапонска храна во Кина“.

Во својата изјава од четвртокот, Европската комисија ја повика јапонската влада да продолжи да го следи домашното производство на храна поради радиоактивноста.

„Ова особено ги вклучува рибите, рибните производи и алгите во близина на местото на испуштање на контаминирана вода за ладење. Исто така, важно е јапонската влада да ги направи сите резултати достапни на јавноста“, се вели во извештајот.