Еурофарм Пелистер со уште една убедлива победа (26:36) против Татран Прешов обезбеди пласман на фајнл-фор турнирот во СЕХА лигата.

 Битолчани во Словачка отпатуваа со предност 37-29 од првиот меч, но уште еднаш ја покажаа својата класа.

Македонскиот претставник имаше фуриозен старт и дојде до предност од 1:5, а потоа само ја одржуваше високата предност во текот на целиот меч.

Костески со 11 и Стевановиќ со 7 гола беа најефикасни ракометари кај Еурофарм Пелистер.

Битолчани во полуфиналето ќе се сретнат со подобриот од натпреварот помеѓу Партизан и Веспрем.