Центарот на Филаделфија, Џоел Ембид ја прекина доминацијата на Никола Јокиќ, тој е прогласен за најкорисен играч во регуларниот дел од НБА сезоната.

Ембид доби убедливо најмногу гласови во трката за МВП признанието, тој победи со 73 гласа, беше пред Јокиќ кој имаше 15 и Адетокумбо со 12.

Ембид во регуларниот дел од сезоната одигра 66 натпревари, имаше просек од 33 поени по натпревар, 10 скокови и 4 асистенции.