Елтон Џон ги шармираше верните фанови и многубројната публика во Гластонбери во неделата вечерта на, најверојатно, неговиот последен настап во Британија, но ги разочара оние кои се надеваа дека ќе поканат „поголеми“ ѕвезди на шоуто.

Луксузниот настап на британскиот пејач следеше по два дена сонце на познатиот музички фестивал во југозападна Англија, каде десетици илјади обожаватели ги слушаа Guns N’ Roses, Arctic Monkeys, Foo Fighters, Lizzo, Lewis Capaldi и други.

„Никогаш не мислев дека ќе настапам на Гластонбери. И еве ме”, рече Џон во блескав златен костум и розови очила на почетокот на неговото прво појавување на Worthy Farm.

Ова е многу посебна и емотивна ноќ за мене бидејќи можеби ќе ми биде последен настап во Англија и Велика Британија“, рече тој.

Тој пречека четворица гости во различни фази од својот настап: пејачите Џејкоб Луск, Стивен Санчез и Рина Савајама и Брендон Флауерс од рок групата The Killers, со кои го изведоа Tiny Dancer пред воодушевената публика.

„Како обожавател на Елтон, мислам дека беше одличен, но можеби можеше да има и поголеми ѕвезди меѓу гостите“, изјави 35-годишната Бекс Вајтинг, облечена во светкава јакна од виножито во чест на препознатливиот изглед на Елтон Џон.

„Мразам да го кажам ова бидејќи тој поддржува некои вистински локални луѓе како Рина Савајама, но мислам дека многу се зборуваше во толпата дека тоа ќе бидат Бритни или Еминем или други големи имиња“, рече таа.

Џон (76) е при крај на последната турнеја.

„Сакам да ви се заблагодарам за 52 години неверојатна љубов и лојалност што ми ја покажавте. Тоа беше неверојатно патување и го поминав најдоброто, најдоброто време”, им рекол Џон на публиката.