Постојат различни методи за подмладување на жените, кои не бараат скапи хируршки процедури. Подмладувањето на лицето, телото и целиот организам не може да се состои само од козметички процедури. Неопходно е да се комбинираат различни методи на подмладување кои даваат неверојатни резултати.
Рецепт за подмладување на телото: 100 мл ленено масло, 2 средни лимони, 1 голема главица лук, 0,5 кг мед
Излупениот лук, 1 неизлупен лимон и 1 лимон без кора се мелат во мелница за месо или се блендираат во блендер. Мелената смеса измешајте ја со медот, додадете масло и повторно измешајте сè. Смесата се чува во фрижидер во затворена стаклена тегла.Се консумира по 1 лажица три пати на ден половина час пред јадење.
Како оваа мешавина го подмладува телото?
Лененото масло е растителен хормон, ленот содржи линолни (омега-6), олеински (омега-9) и палмитински масни киселини, а повеќе од половина од мастите содржани во ленот се алфа-линоленска киселина (омега-3), која го прави лененото масло најбогат растителен извор на омега-3 масни киселини (двојно повеќе од рибиното масло).
Лененото масло е и најбогат растителен извор на лигнани, важни антиоксиданси, кои во комбинација со лимон ги чисти црниот дроб и жолчните канали. Чистиот црн дроб е нашиот главен генератор на младост.
Витаминот Ц од лимонот е совршен антиоксиданс, го зајакнува имунитетот и крвните садови. Лукот ги чисти крвните садови, а медот внесува исхрана на сите тие садови – микроелементи кои го обновуваат и подмладуваат целиот организам.