Навикнати сме да мислиме дека сексот е основата на врската, но само на почетокот. Телесните задоволства потоа отстапуваат место на пријателството, наклонетоста и почитта меѓу партнерите. Всушност, сепак, редовниот секс може да има многу позитивни ефекти врз нашето расположение и здравје – како што се намален крвен притисок, намалено ниво на стрес, поголема интимност меѓу партнерите и многу повеќе. Според некои истражувања, сексот може дури и да го намали бројот на разводи. Но, зошто е тоа важно во врската? Еве неколку можни одговори на ова прашање:

Преку секс се чувствувате поблиски со партнерот

Сексот сигурно спречил повеќе од една или две кавги. Кога сте блиски со партнерот, имате можност да го запознаете, да комуницирате со него на сосема друго ниво. Да се ​​биде физички близок со друго човечко суштество помага да се ослободи окситоцин, хормонот поврзан со поврзување, доверба, блискост и многу повеќе. Овој важен хормон може да помогне да се намали нивото на стрес, анксиозност, па дури и да се намалат симптомите на депресија.

Преку секс покажувате наклонетост

Секако, вашата желба за секс е јасен сигнал до партнерот дека го сакате. Ништо не ја зголемува самодовербата на мажот повеќе од тоа да знае дека ви се допаѓа. Така покажувате почит кон неговата личност и му покажувате дека ви е важен.

Сексот ја подобрува самодовербата

Кога се соблекуваме, на другиот му се покажуваме голи – и буквално и преносно. Затоа, доколку сакате да ја подобрите вашата самодоверба, обидете се да не се „криете“ кога имате секс. Бидете горди на вашето тело, такво какво што е, и ќе видите дека тоа ќе има одлично влијание врз вашиот љубовен живот. На овој начин ќе му дадете храброст на партнерот да биде поотворен и ослободен од предрасуди и комплекси.

Сексот може да го подобри вашето расположение

Сексот е една од најприродните активности на човекот. Затоа, според експертите, ако го избегнувате долго време поради една или друга причина, најверојатно ќе го зголемите нивото на анксиозност и ќе имате проблеми со спиењето. Продолжените периоди без секс може значително да го намалат либидото, па дури и да доведат до губење на желбата за секс.

Сексот позитивно влијае на вашето здравје

Излегува дека сексот може да биде една од најдобрите техники за справување со стресот. Го намалува нивото на хормоните кои се одговорни за стресот, а неговите здравствени придобивки може да се почувствуваат дури следниот ден.

Сексот ви помага да останете во форма

Сексот е форма на физичка вежба. Според Американското здружение за срце, сексуалната активност е еквивалентна на умерена физичка активност, како што е брзо одење или качување по скали. Движењата кои телото ги прави за време на сексот може да ги затегнат и тонизираат стомачните и карличните мускули. Кај жените, подобрениот мускулен тонус може да ја подобри и контролата на мочниот меур.

Како да ја зголемите интимноста во врската?

За да ја одржите вашата врска, можете да поттикнете блискост еден со друг, што не мора да биде само преку секс. Времето што го поминувате заедно можете да го искористите за да се гушкате повеќе или да правите активности во кои уживате и двајцата, како да одите на танцување. Искористете го секој погоден момент, бакнувајте го и прегрнете го партнерот. Кога одите заедно, обидете се да го правите тоа додека се држите за рака. Одвојте барем неколку часа неделно за да бидете сами и обидете се да разговарате за други теми освен домаќинството, работата или децата.