Градоначалничката на град во западниот дел на Мексико беше убиен во понеделникот, еден ден по претседателските избори на кои Клаудија Шејнбаум беше избрана за прва жена претседателка на земјата, пренесе АФП.

Властите во државата Мичоакан го осудија „убиството на градоначалничката на Котиха, Јоланда Санчез Фигуероа“, објави регионалното Министерство за внатрешни работи на социјалната мрежа Х.

Санчез, кој беше избран за градоначалник на изборите во 2021 година, беше застрелан на пат, објавија локалните медиуми.

Властите не соопштуваат детали за убиството. Во тек е специјална операција за фаќање на сторителите.

Убиството на градоначалникот доаѓа по убедливата победа на Шејнбаум, која поттикна надеж за промени во земјата зафатена со родово засновано насилство.