„Се заљубив во човек кој е 22 години постар од мене, тие мислат дека ми е татко, но не ми е грижа“, вели Сав Харисон (24), од Сиднеј, Австралија, која е среќно омажена со 46 години стариот Марко.

На парот не им е важно што другите зјапаат во нив на улица или даваат непријатни коментари.
Харисон се ожени со Марк во 2021 година, откако го запозна преку апликација за запознавање неколку години претходно. Веднаш штом се бакнуваа летаа искри, но парот мораше да издржи неколку незгодни моменти поради нивната разлика во години.

– Моравме да поминеме низ многу тага, но станавме издржливи. Може да биде вознемирувачки што другите не ја разбираат вашата љубов. Само пред некој ден продавачката му рече на „татко ми“ да побрза, јас и реков „тоа е мојот сопруг“, а таа се извинуваше и беше срамно – вели Сав. За среќа, тие не дозволуваат тоа да ги кочи.

-Кога и да не погледнат на улица, мислам дека не зјапаат поради разликата во години, само мислам дека мора да мислат дека сме жешки. Тоа веќе не ми пречи – додава тој. Откако се сретнале преку Интернет, Сав и Марк се судриле еден со друг на едно ноќно излегување, а таа ноќта ја поминала на неговиот софа. Следното утро се бакнаа – а останатото е историја.

Двојката ја криеше врската една година, а потоа почнаа да живеат заедно. Тие се верија кон крајот на 2020 година и се венчаа следната пролет.

Сава, која е сопственичка на дигитална агенција, не била изненадена што се заљубила во постар маж. Но, на нејзината мајка и требаше време да ја прифати идејата. – Не е чудно што се омажив за Марк. На 12-годишна возраст, мојата прва љубов беше актерот Роберт Дауни Џуниор, кој тогаш имаше 45 години. Сите мои љубители отсекогаш биле постари. На почетокот, мајка ми беше луда по Марк, што беше тешко. Но, таа го сакаше – изјави Сав. Марк сега работи кај неа како сметководител.

– Секој ден е диво возење. Се забавуваме во животот. Во оваа врска сме затоа што се сакаме. Јас во никој случај не сум нејзин „тато“ – вели Марк.

Тие планираат да основаат семејство за неколку години и се надеваат дека споделувањето на нивната приказна ќе им помогне на другите кои се во неконвенционални врски. – Раскажувањето на нашата приказна ги ослободува другите. Собираме еден куп несоодветни кои се идентификуваат со нас и претставуваат различни односи. На крајот на денот, она што е навистина важно е самата врска и се додека имате љубов, доверба и комуникација, тоа е сè што е важно – велат тие.