Ред Бул ја продолжи доминацијата и на втората Голема награда во Ф1 сезоната. Овој пат двоецот ги замени местата со тоа што Перез се радуваше на победата, а Ферстапен кој трката во Саудиска Арабија ја започна од 15. позиција ја заврши на второто место. Третата позиција повторно му припадна на Фернандо Алонсо.

Двоецот на Мерцедес Расел и Хамилтон ги освоија четвртата и петтата позиција, двоецот на Ферари Саинз и Леклер шесттата и седматта, а бодови освоија и Окон, Гасли и Магнусен.