Вечната битка за придобивките и штетите на чоколадото не престанува, а последните неколку студии се исклучиво во корист на саканата храна. Имено, студијата спроведена на Универзитетот Харвард на осум илјади предмети откри дека чоколадото влијае на продолжување на животот за цела година, пишува британската фондација за срце.Истражувањето спроведено на Универзитетот во Абердин покажало дека чоколадото е одлично за човечкото срце, бидејќи флавоноидите и антиоксидансите ја чистат крвта и ја намалуваат можноста за згрутчување и кардиоваскуларни заболувања. Третата студија спроведена во Дизелдорф и на Универзитетот во Калифорнија покажа дека дури и артериските оштетувања предизвикани од пушењето може да се намалат со консумирање чоколадо.
Истражувањата на тој начин докажаа дека чоколадото е еден од најбогатите извори на магнезиум, кој е неопходен за одржување на здравјето на самиот мозок. Истражувачите од Универзитетот Корнел во Њујорк дури дошле до заклучок дека чоколадото го намалува ризикот од Алцхајмерова болест.
Покрај тоа што е многу добро за срцето и го храни мозокот, докажано е дека антиоксидансите кои ги содржи чоколадото го зајакнуваат имунолошкиот систем, што секако е одлично да се знае пред доаѓањето на зимата и бројните настинки и вируси.
Немирот, анксиозноста и депресијата може многу лесно да се излечат со овој сладок деликатес. Имено, доколку чувствувате анксиозност, слободно уживајте во 40 грама чоколадо секој ден во текот на две недели. Додека уживате, чоколадото ќе ги намали хормоните на стресот, а вие ќе се чувствувате многу подобро.
Познато е дека чоколадото содржи исти или уште поголеми количества антиоксиданси како овошјето, како што се сливите и брусницата. Сепак, треба да внимавате чоколадото што го консумирате да биде квалитетно, што значи дека треба да содржи најмалку 70 проценти какао. Сето тоа го прави чоколадото совршена зимска храна, која го зајакнува нашиот имунитет, го ублажува чувството на вознемиреност предизвикано од доаѓањето на постудено време, а со негова помош полесно го надминуваме стресот на кој сме изложени на работа.