Двајца мажи се уапсени откако толпа луѓе се судриле со ЛГБТИ активисти пред црква во Сиднеј, соопшти австралиската полиција. ЛГБТИ групата соопшти дека „стотици екстремно десничарски насилници“ ги нападнале демонстрантите пред црковниот настан на кој присуствувал десничарскиот политичар Марк Латам.

Латам рече дека состанокот се одржува за да се разговара за „верските слободи и родителските права“. Инцидентот доаѓа неколку дена по судирите меѓу про и анти-трансродовите групи во Мелбурн.

Началникот на полицијата во Нов Јужен Велс, Шеридан Валдау, рече дека мирните демонстранти биле нападнати од „толпа“ од околу 250 луѓе пред црквата во Белфилд, југозападен Сиднеј во вторникот вечерта. Кон полицајците биле фрлени стаклени шишиња и други предмети, а 38-годишен маж бил турнат на земја и нападнат, соопшти полицијата.

Полицијата беше повикана да ја растера толпата, а двајца мажи, на возраст од 34 и 41 година, беа уапсени и обвинети за поттикнување на извршување на злосторства, односно заеднички напад, рекоа тие. Валдау им рече на новинарите дека очекува дополнителни апсења во среда додека полицијата ги прегледувала снимките од инцидентот.

Латам, член на десничарската популистичка партија Еден народ, е отворен критичар на учењето за „родова разновидност“ во училиштата. Тој рече дека настанот не бил организиран од партијата или од него.