Вчера на автопатот Демир Капија – Гевгелија, во близина на клучка Миравци, полициски службеници од Полициската станица за гранични провери и граничен надзор Богородица при Регионалниот центар за гранични работи Југ го уапсиле од слобода Т.П.(38) од Скопје поради криумчање на мигранти.

Имено во возилото што го возел Т.П. било утврдено дека тој криумчарел мигранти од Кина. До ваквото открие се дошло откако во 13:10 часот во близина на клучката Миравци се случила сообраќајка помеѓу “цитроен берлинго“ со велешки таблици управувано од Р.Д.(70) и патничко возило „опел астра“ со скопски таблици, управувано од Т.П.

Откако се случила сообраќајката и по здобиените повреди на двајцата возачи и сопатникот на Р.Д. од возилото излегле мигрантите. Учесниците во сообраќајката веднаш биле пренесени во Општата болница во Гевгелија каде им биле констатирани повреди, додека кај мигрантите било констатирано дека тие илегално се влезени во државава.

Т.П. бил задржан во полициска станица и по целосно документирање на случајот, во координација со јавен обвинител, против него ќе биде поднесена соодветна пријава.