Шпанската јавност не престанува да ја коментира аферата  за Кралицата Летиција која се појави во јавноста и за која на големо се шпекулира.

Поранешниот зет на шпанската кралица Летиција Хаиме Дел Бурго неодамна упати обвиненија против познатата бринета, поранешен водител и сегашен член на најмоќното семејство.

Тој тврди дека бил во врска со Летиција пред да се ожени со нејзината сестра Телма и споделил селфи од кралицата како наводен доказ за нивната љубов.

Шпанските медиуми пренесуваат дека Дел Бурго планирал да ја запроси Летиција кога таа објавила дека се забавува со Фелипе, кој во тоа време сè уште беше престолонаследник. Откако беше објавена свршувачката во 2003 година, шпанската славна личност наводно побарала од Хаиме да и биде кум на нејзината свадба.

Тој изјави: “Кога се запознавме, таа ме фати за рака и ме праша зошто никогаш не сум ја замолил да се омажи за мене. Очигледно не одговорив. Ја охрабрував колку што можев. Последното нешто што ми го кажа пред да раскинеме дочекан во тој ресторан беше барањето: „Никогаш не ме оставај“.

Овој претприемач, сепак, тврди дека тој и Летиција продолжиле да имаат романтична врска и по нејзиниот брак, а како доказ чувал пораки, фотографии и видеа. Тој наведува и дека во 2010 година му рекла дека го сака додека лежеле во хамак покрај базенот во нејзината куќа.

“Љубов. Ја носам твојата марама. Ме прави да се чувствувам како да си до мене. Се грижи за мене. Ме штити. Ги бројам часовите додека повторно се видиме. Те сакам”, пишува пораката која наводно му ја испратила Летиција на Хаиме, чија содржина е објавена лично тој е на социјалната мрежа Х, односно поранешниот Твитер.

Иако неговите тврдења и самата фотографија кренаа голема прашина, многу корисници на Интернет се сомневаа во валидноста на оваа информација, со оглед на тоа што нема докази дека Летиција му ја испратила оваа порака и фотографија. Џејми последователно ја затвори својата X сметка.