Големиот пожар ја уништи напуштената фабрика за шапки во централната област на австралиската метропола Сиднеј и ги принуди службите за вонредни состојби да ги евакуираат станбените згради пред пожарникарите да успеат да ја стават под контрола стихијата во која нема настрадани.

Повеќе од 30 противпожарни возила и 120 пожарникари се справувале со пожарот во седумкатницата близу централната железничка станица во четвртокот попладнето по локано време, објави противпожарната бригада од Нов Јужен Велс и комесарот на спасувачките служби Џереми Февтреил.

Стотици луѓе од многу фреквентната станица од безбедна дистанца следеле како се уриваат ѕидовите и паѓаат на улицата којашто претходно службите ја испразниле.