Полицајци биле нападнати при вршење на службени дејствија во два одвоени случаи, едниот во Битола, а другиот во Тетово, соопшти Министерството за внатрешни работи.

„Денеска во 03.30 часот во Битола од полициски службеници од СВР Битола биле лишени од слобода С.Д.(22) и В.С.(28), двајцата од Битола поради тоа што физички нападнале полициски службеник кој извршувал службени дејствија. По целосно документирање на случајот ќе следи соодветен поднесок“, соопшти МВР.

Напад врз полицајци е евидентиран и вчера вечер во тетово.

„Вчера во 21.50 часот во Тетово полициски службеници од СВР Тетово ги лишиле од слобода Б.Ш.(22), Б.Ш.(46) и Р.М.(50) сите од Тетово, поради тоа што нападнале полициски службеници кои вршеле службени дејствија. По целосно документирање на случајот ќе следи соодветен поднесок“, соопшти МВР.