Германија за прв пат ќе испрати свои војници во Австралија, како дел од заедничките вежби со околу 30.000 војници од 12 земји, што ќе го покаже зголемениот интерес на Берлин за индо-пацифичкиот регион поради зголемените тензии со Кина, објави Ројтерс.

Во претходните години Германија го зголеми своето воено присуство во индо-пацифичкиот регион, што, според британската новинска агенција, е тенка линија меѓу безбедносните и економските интереси.

„Тоа е регион од големо значење за нас во Германија, како и за Европската унија, поради економската поврзаност“, изјави началникот на Генералштабот на германската армија Алфонс Маис за Ројтерс, неколку часа пред првите германски војници. ќе замине за Австралија.

Пекинг е најважниот трговски партнер на Берлин, а 40 отсто од германската надворешна трговија оди преку Јужното Кинеско Море, околу кое има територијални спорови во Индо-Пацификот.

Пред две години, германски воен брод влезе во Јужното Кинеско Море за прв пат по речиси 20 години.

Минатата година Берлин испрати 13 воени авиони на заеднички вежби во Австралија.

Маис рече дека до 240 германски војници, вклучително и 170 падобранци и 40 морнари, ќе учествуваат во вежбата Талисман Сабја од 22 јули до 4 август, најголемата вежба меѓу Австралија и САД секоја година.

Германците ќе тренираат за симулирани војни во џунгла и операции за слетување, заедно со војници од Индонезија, Јапонија, Јужна Кореја, Франција и Велика Британија.