Словачката скијачка Петра Влхова стигна до победата на слаломската трка во францускиот ски-центар Куршевел како дел од сезоната во Светскиот куп во алпско скијање.
Словачката до победата стигна со вкупно време од 1:48.14 минута што беше за 24 стотинки подобро од најголемата ривалка и најдобра скијачка на сите времиња, Американката Микаела Шифрин.
Подиумиот го надополни Австријката, Катарина Трупе која доцнеше огромни две секунди зад времето на победничката.