Тајландските власти денеска ги предупредија жителите во големи делови од земјата, вклучително и главниот град Бангкок, во кој се измерени 54 степени Целзиусови, да избегнуваат излегување на отворено поради екстремните жештини.

Поголеми делови од Азија пријавуваат екстремни жештини овој месец, со рекордни температури во некои земји.

Во Бангладеш и делови од Индија, поради жештините се зголеми потрошувачката на електрична енергија, што резултираше со прекини на снабдувањето и недостиг на електрична енергија за милиони луѓе.

Во Бангкок денеска температурата достигна рекордни 54 степени Целзиусови во областа Бангна, соопшти метеоролошката служба.

Затоа властите ги предупредуваат жителите да избегнуваат активности на отворено и да бидат свесни за опасноста од топлотен удар.