Викторија Бекам била многу лута кога нејзиниот сопруг Дејвид Бекам за малку ќе го пропуштел раѓањето на едно од нивните деца за да сними реклама за „Пепси“ со Џенифер Лопез и Бијонсе.

Во новата документарна серија за поранешната „спајс грл“ и нејзиниот сопруг, поранешен фудбалски ас, таа раскажува дека кога била бремена со синот Круз, кој сега има 18 години, лекарите ѝ посочиле дека треба да закаже царски рез, а тоа бил денот кога Дејвид имал претходно договорена работна обврска.

Викторија (49) се присети: „Му реков: како мислиш снимање? Сериозно, ќе пукнам. Дали се шегуваш? Имаш проклета фотосесија со Џенифер Лопез, која е прекрасна, ама нема да се пораѓа“.

И покрај тоа што Дејвид успеал да го промени датумот на снимање, Викторија, која го роди Круз во болница во Мадрид во февруари 2005 година, сè уште била бесна кога видела фотографии од снимањето на рекламата.

„Ми направија царски рез и се сеќавам дека лежев таму, не се чувствував баш најубаво, да се изразам така“, додаде таа.

„И се сеќавам дека некој ми покажа насловна страница на весник, на кој имаше прекрасна фотографија на Дејвид помеѓу Џенифер Лопез и Бијонсе, а насловот беше ‘Што би рекла Пош?’

„Дозволете ми да ви кажам што би рекла Пош: Пош е бесна!“

На рекламата Џеј Ло и Бијонсе се испратени во мисија да поразат толпа лоши момци во ресторан во кој Дејвид вечера. Кога ќе се справат со негативците додека поранешниот фудбалер ги гледа со страхопочит, гламурозните поп-ѕвезди пијат ледено „пепси“.

Дејвид потоа седнува до нив. Џенифер му вели: „Ти си…“, а Дејвид ја прекинува: Да, јас сум“. Џенифер додава: Седиш на мојата чанта. Потоа ја грабнува чантата и излегува од ресторанот заедно со Бијонсе.

Во документарната серија „Бекам“ од четири дела Викторија исто така првпат се осврна на наводните неверства на Дејвид.

Во 2003 година, Дејвид, кој сега е косопственик на „Интер Мајами“, се пресели во Шпанија за да игра за „Реал Мадрид“ додека таа остана во Британија со своите два постари сина – Бруклин (сега 24) и Ромео (21).

Набргу потоа Ребека Лус и Сара Марбек тврдеа дека имале афера со Дејвид.

„Бекам“, документарна мини серија за глобалната фудбалска ѕвезда, почна да се емитува на „Нетфликс“ на 4 октомври.