Многу од најголемите имиња во областа на вештачката интелигенција потпишаа кратка изјава во која предупредуваат дека нивната технологија може да значи крај на човечката раса. Тоа е последниот во серијата аларми активирани од експертите за вештачка интелигенција.
– Ублажувањето на ризиците од истребување од вештачката интелигенција треба да биде глобален приоритет заедно со другите општествени ризици како што се пандемии и нуклеарна војна – се вели во соопштението објавено на интернет-страницата на Центарот за безбедност на вештачката интелигенција.

Истата таа беше потпишана од речиси 400 луѓе, вклучувајќи и некои од најголемите имиња во областа – Сем Алтман, извршен директор на „Опен АИ“, компанијата зад ЧетГПТ, како и врвни директори за вештачка интелигенција од „Гугл“ и „Мајкрософт“, како и 200 академици, пишува „Би-би-си њус“.

Изјавата е најнова во серијата аларми активирани од експертите за вештачка интелигенција – но исто така и онаа што поттикна зголемена реакција против фокусот на она што некои го гледаат како преценети хипотетички штети од вештачката интелигенција.

Мередит Витакер, претседателка на апликацијата за шифрирани пораки Сигнал и главна советничка на Институтот за вештачка интелигенција, непрофитна група посветена на етички практики на вештачка интелигенција, ја исмеа оваа изјава бидејќи технолошките лидери премногу го ветуваат својот производ.

Соопштението доаѓа два месеца откако друга група лидери во областа на вештачката интелигенција и технологија, вклучувајќи ги и сопственикот на „Тесла“, Илон Маск, коосновачот на „Епл“, Стив Возниак, и главниот научник на ИБМ, Грејди Буч, потпишаа петиција со која повикуваат на „пауза“ на сите големи истражувања за вештачката интелигенција, која беше отворена за јавноста.

Иако Белата куќа објави некои планови за решавање на етичките прашања во областа на вештачката интелигенција, нема индикации дека САД имаат некакви непосредни планови за регулирање на индустријата од големи размери. Гери Маркус, водечки критичар на вештачката интелигенција и професор по невронаука на Универзитетот во Њујорк, рече дека иако потенцијалните закани од вештачката интелигенција се многу реални, нема потреба да се грижите за хипотетичкото најлошо сценарио.
– Буквалното исчезнување на човечкиот вид е само еден можен ризик, кој сè уште не е добро разбран, а има и многу други ризици од вештачката интелигенција, кои исто така заслужуваат внимание – рече тој.