Трета трка во календарот и нова победа за Макс Верстапен. Луис Хамилтон беше втор, а Фернандо Алонсо трет.

Трката беше многу динамична со еден куп инциденти, поради што и беше прекинувана неколку пати.

Уште во третата кривина, по контакт со болидот на Ленс Строл, Шарл Леклер излета од патеката по кој веќе немаше враќање назад. На патеката се појави безбедносно возило.

Набргу потоа  во седмиот круг Александер Албон удира во заштитна ограда и ја завршува трката, но поради позицијата на болидот и премногу остатоци на патеката како и песок, контролорите на трката се решаваат за црвено знаме и привремено прекинување на трката. 

Верстапен по лошиот старт и губење на стартната позиција, веќе во 12. круг успева да ја исправи грешката и лесно со пробива на чело на колоната пред Луис Хамилтон и Фернандо Алонсо. 

нов инцидент во 18. круг кога моторот на Џорџ Расел буквално се запали, што значеше и крај на Австралиското ГП за младиот Британец кој одлично ја започна трката.

Во 53. круг повторно инцидент и ново црвено знаме за прекин на трката заради расчистување на остатоците од болидот на Кевин Магнусен, чија задна десна гума се откачи од болидот по блиска средба со еден од заштитните зидови на патеката.

Но наместо мирно завршување на трката, нова серија на инциденти по рестартот на трката. На излезот од првиот свиок Гасли излетува од од патеката, а Саинц го поминува Фернандо Алонсо, по што возачот на Aston Martin излетува во тревникот во патеката. Само неколку секунди подоцна, судир и помеѓу двајцата возачи на Alpine, за нов прекин на трката.

Со оглед дека до крајот остануваа два круга, трката беше решено да заврши со црвено знаме, но тогаш почна дискусијата за конечниот пласман и дали да се бројат позициите пред или по рестартот со оглед дека до прекинот не беше извозен цел круг.

По задоцнување од околу половина час, трката беше повторно рестартирана со редослед на возачите како пред последниот рестарт, но возачите беа придружувани со безбедносно возило речиси до целта. По последниот свиок, Луис Хамилтон стисна на гаста и се обиде да го претекне Верстапен, но не му успеа.

Во рангирањето на возачите води Макс Верстапен – 69 бодови, а потоа следуваат Серхио Перез (54 бода), Фернандо Алонсо (45), Луис Хамилтон (38)…