Поранешната светска тинејџерска музичка ѕвезда, Бритни Спирс во своите мемоари „The Woman in Me“ кој наскоро треба да бидат објавени откри дека за време на врската со Џастин Тимберлејк останала бремена, но абортирала, пишува магазинот „People“.

– Многу го сакав. Очекував дека еден ден ќе основаме семејство, но Џастин не беше среќен поради мојата бременост. Рече дека не сме подготвени за дете, дека сме премлади – напишала пејачката.

Таа исто така напиша:

– Сигурена сум дека луѓето ќе ме мразат поради ова, но јас се согласив на тоа. Не знам дали одлуката беше исправна. Ако одлуката беше до мене, никогаш немаше да го сторам тоа. Но Џастин бил сигурен дека не сака да биде татко – додала таа.

Тимберлејк и Спирс беа во врска околу три години пред ненадејно да се разделат во 2002 година.