Кошаркарите на Бостон селтикс го совладаа Мајами хит со 110-97 за втора победа во финалето на Источната конференција и така намалија на 2-3.

Досега никој не успеал да се врати од негатива 0-3 во финалето на Источната конференција, но Бостон има такво нешто, а за да избори „мајсторка“ ќе им треба победа и во следниот меч кој се игра на Флорида.

Вајт го предводеше Бостон до втората победа со 24 поени, додека Смарт постигна 23. На спротивната страна најефикасен беше Батлер со 14 поени.