Фактот дека сопругата на Пирс Броснан, Кили Шеј Смит, поседува големо богатство, заинтригира многумина. Холивудскиот актер Пирс Броснан и неговата сопруга Кили Шај се еден од омилените холивудски парови чија љубов трае со години.

Двојката е во брак речиси 23 години и таа е негова втора сопруга. Актерот претходно беше во брак со актерката Касандра Харис, која почина од рак во 1991 година.

Во тој период Пирс останал сам со три деца, и вели дека тој период му бил најтежок во животот. Потоа се посветил на децата и глумата, а нова романса му паднала на памет дури во 1994 година, кога го запознал Кили. Според него, таа била таа што му вратила насмевка на лицето.

Имено, според Celebritynetworth, вредноста на нејзиното нето богатство се проценува на цели сто милиони долари, додека неговото е двојно повеќе. Што се однесува до Кајла, таа е жена со успешна кариера, американска новинарка и авторка која има искуство и во глумата, моделирањето и како телевизиска водителка. Таа беше дописник за животна средина за „The Home Show“ на ABC, како и експерт за градинарство за „Добро утро Америка“.

Кили и Пирс поседуваат и недвижен имот, вклучително и дом од 100 милиони долари во Малибу, куќа во Лондон и една на Хаваи, која ја издаваат.

Многу обожаватели со години ја критикуваа поради нејзината тежина, но парот успешно се спротивстави на несоодветните критики и го одржа бракот стабилен.

Пирс и Кили имаат два сина, Дилан и Парис.