Американските пејачки Били Ајлиш (21) и Џеси Радерфорд (31) не се заедно од музичкиот фестивал Коачела во април.

„Можеме да потврдиме дека Били и Џеси спогодбено се разделија и остануваат добри пријатели“, изјави претставник на пејачката за Page Six.

Били и Џеси во Коачела останаа подалеку од очите на јавноста и избегнуваа да привлечат внимание, сугерирајќи дека можеби имаат проблеми во врската.

Тоа дополнително го потврди и појавувањето на Били на Мет Гала во мај без партнер. На таа најголема модна вечер пејачката блесна во проѕирен фустан од дизајнерката Симон Рош. Подоцна истата вечер, Били беше забележана како се дружи со квир-идентификувачката актерка Ава Капри, ѕвездата на Love Victor.

Претставник на пејачката ги негираше сите шпекулации дека Били го изневерува Џеси, а претставниците на пејачката не одговорија на прашањата на Пејџ Сикс за изневерувањето.

За потсетување, оваа љубовна приказна започна во октомври 2022 година, а на јавноста и беше откриена на Инстаграм во ноември истата година.

Романсата продолжи во очите на јавноста бидејќи музичарите се појавија заедно завиткани во ќебиња на Гучи на галата LACMA Art + Film во ноември. Љубовта продолжи да цвета во декември 2022 година, што беше очигледно на забавата на 21-от роденден на Били, каде што парот разменуваше прегратки и бакнежи.

Били претходно беше во врска со актерот Метју Тајлер Ворс, а Џеси со моделот Девон Ли Кларсон беше во врска 6 години.