Италијанецот Марко Бецеки е победник на МотоГП трката која се возеше за Големата награда на Франција во Леман и беше јубилејна 1.000 во овој шампионат.

Трката беше одбележана со неколку инциденти, а на самиот старт актуелниот шампион Бањаја се судри со Вињалес, по што можеше да дојде до физичка пресметка помеѓу двајцата мотоциклисти.

Бецеки на лидерската позиција заврши пред Хорхе Мартин, додека подиумот го комплетираше уште Јоан Зарко. Бодови освоија уште Агусто Фернандез, Алеиш Еспаргаро, Бред Бајндер, Фабио Квартаро, Фабио Ди Џанантонио, Такаки Накагамаки и Франко Морбидели.

Следната трка која се вози во Италија е закажана за на 11-ти јуни.