Бившиот премиер на Италија, медиумски магнат и сопственик на фудбалскиот клуб Милан, своето огромно богатство, чија вредност во моментот на неговата смрт на 12 јуни се проценуваше на седум милијарди долари, им го подели на своите најблиски роднини. Тој и остави 100 милиони евра на својата 53 години помлада партнерка Марта Фасцини. Тој остави триесет милиони на својот советник, поранешниот сенатор и пријател Марсело Дел Утри, а помладиот брат на Берлускони, Паоло, исто така наследи сто милиони.

Двете најстари деца, Марина и Пјер Силвио, добија 53 отсто од сопственоста во компанијата „Фининвест“, поделена на два еднакви дела, додека остатокот е подеднакво поделен меѓу неговите три преостанати деца, Барбара, Елеонора и Луиџи.

Тестаментот, рачно напишан во жолт тефтер и потпишан на 2 октомври минатата година, најмногу ја израдувал Марта Фасцина. Таа стана деловна придружба на Силвио Берлускони пред три години, кога портпаролката на партијата „Форца Италија“ со официјално соопштение и се обрати како нов партнер и официјална придружба на нејзиниот партиски лидер.

Врската ја започнаа пред тоа, бидејќи со интервенција на Берлускони, Фасина заработи место на партиската листа што и овозможи да стане пратенички претставник. Парот не криеше во јавноста колку си значат еден на друг, па се однесуваа како љубовници на улица и во ресторани.

Тие често патуваа со приватниот авион и хеликоптер на Берлускони, а Марта насекаде со себе ги носеше двата бели бишони од кои не се дели ниту за време на собраниските седници. Фасцина е родена на 9 јануари 1990 година во Мелито ди Порто Салво, а дипломирала литература на Универзитетот Сапиенца во Рим.

На универзитетот политички се вклучи во партијата „Форца Италија“, а Берлускони не можеше да одолее на нејзината младост и убавина. Поради Марта раскина со својата претходна свршеница Франческа Паскал, а од браковите со Карла дал Ољо и актерката Вероника Ларио доби пет деца и 13 внуци.