Манекенката Бела Хадид (26) ги информираше фановите за нејзината здравствена состојба по борбата со Лајмската болест, инфекција предизвикана од бактеријата Borrelia burgdoferi, која се пренесува со каснување од заразен крлеж. Таа, исто така, им се заблагодари на сите оние кои ја поддржуваа низ годините.

Малата јас која страдаше ќе беше толку горда на мене затоа што не се откажав од себе – со овие зборови ја започна својата долга објава на Инстаграм, која содржеше неколку фотографии од третманот.

Прво, таа и се заблагодари на нејзината мајка Јоланда Хадид, „за тоа што ги чуваше сите нејзини медицински досиеја, што беше покрај неа, никогаш не ја напушташе, ја заштити, ја поддржуваше, но најмногу што веруваше во неа додека минуваше низ сето ова.

Јоланда, исто така, постојано зборуваше за нејзината борба со Лајмската болест. Дијагностицирана ѝ беше за време на снимањето на „Вистинските домаќинки од Беверли Хилс“ во 2012 година.

Во објавата, Бела продолжи да објаснува дека откако дознала за болеста, нејзината состојба само се влошувала со текот на времето и дека симптомите „зеле данок на начини што таа не може да ги објасни“.

„Да се ​​биде толку тажна и болна со најмногу благослови/привилегии/можности/љубов околу мене беше веројатно најзбунувачката работа досега“, напиша таа пред да потврди дека е добро и дека обожавателите не треба да се грижат.

И покрај исцрпувачката болест и болните третмани, манекенката истакна дека „не би менувала ништо“ и дека „би прошла низ сето ова повторно“, бидејќи на крајот ја направи она што е денес.

24sata

Таа исто така додала дека „речиси 15 години невидливо страдање се исплателе“, бидејќи имала можност да шири љубов и за прв пат во животот можела да биде она што е.

– Се обидов да ги изберам најпозитивните фотографии што можев да ги најдам, бидејќи колку и да беше болно ова искуство, исходот беше најпросветлното искуство во мојот живот, исполнето со нови пријатели, нови визии и нов мозок – објасни таа и им се заблагодари на сите кои беа со неа во целиот овој период.

24sata

– Ќе се вратам кога ќе бидам подготвена, многу ми недостигате сите, многу ве сакам сите – заклучила Бела.

Инаку, болеста и била дијагностицирана кога имала 14 години, а на почетокот на 2023 година состојбата и се влошила. Таа поминала низ дополнителни болки по итна операција на вилицата бидејќи инфекцијата го зафатила забот кој требало да се извади.