Тимот на Јанис Адетокумбо го победи тимот на Леброн Џејмс со 184-175 на мечот на сите ѕвезди во НБА одигран ноќва во Солт Лејк Сити.

Најавениот спектакл некако изостана, главните актери на натпреварот делуваа понезаинтересирано од претходно, а резултатот беше доста убедлив.

Главниот меч на Ол Стар дуелот во Јута го одбележа ѕвездата на Бостон Тејтум со историско остварување од досега непостигнати 55 поени.

Џејсон Тејтум одигра историски натпревар и мечот го заврши со рекордни 55 поени, соборувајќи го досегашниот рекорд кој го држеше Ентони Дејвис со 52 поени од Њу Орлеанс.

Крилото на Селтикси беше и најзаслужниот за убедливиот триумф на тимот на Јанис над тимот на Леброн.

Тејтум, кој стана прв играч на Бостон по Лари Бирд во 1982 година со МВП признание, беше особено импресивен во третата четвртина во која уфрли 27 поени, што,исто така, е нов рекорд според постигнати кошеви во една четвртина.

Ноќ за паметење, и покрај поразот на својот тим, имаше и кошаркарот на ЛА Лејкерс, Леброн Џејмс, кој по 19 пат во кариерата настапи на „Ол Стар“ натпревар и со тоа се израмни на вечната листа со легендарниот Карим Абдул – Џабар.

На дуелот во Солт Лејк Сити расположени за постигнување на кошеви посебно во победничкиот состав беа и Донован Мичел со 40 поени, Дејм Лилард 26, Лаури Марканен 13.

Најефикасен во тимот на Леброн беше Џејлен Браун со 35 поени, Кајри Ирвинг и Џоел Ембиид постигнаа по 32, а Ирвинг додаде 15 асистенции, Тајрис Халибартон постигна 18 поени, Леброн Џејмс постигна 13, а Ентони Едвардс постигна 12 поени.

Предводникот на победничкиот тим ѕвездата на Милвоки Јанис Адетокумбо одигра само 20 секунди, бидејќи пријави повреда и по забивањето за првите поени од мечот, направи прекршок, ја напушти играта и веќе не се врати на теренот.

Скромен меч одиграа и двајцата најсериозни кандидати за МВП трофејот во НБА, балканските ѕвезди Никола Јокиќ и Лука Дончиќ, кој дуелот го завршија со за нив прескромни, 4 поени.

Очекувано трофејот за најкорисен играч на Пл Стар мечот заврши во рацете на асот на Бостон Џејсон Тејтум.