Аргентина, Уругвај и Парагвај ќе бидат домаќини на три од 104 натпревари на Светското првенство во 2030 година. Домаќини на СП во 2023 година ќе бидат Шпанија, Португалија и Мароко. Покрај овие три репрезентации и Аргентина, Уругвај и Парагвај директно ќе се пласираат на СП.
„Доколку интерконтиненталната формула претставена во среда ги потврди сите технички критериуми до конечното усвојување на крајот на 2024 година, турнирот ќе започне со шест автоматски квалификувани репрезентации од вкупно 48 учесници, што е невиден пропорција“, пишува Франс прес.
ФИФА само објави дека трите официјални кандидати за домаќини на Светското првенство, Мароко, Шпанија и Португалија, ќе имаат директен билет за Светското првенство, но за АФП посочи дека оваа привилегија би можеле да ја имаат и трите јужноамерикански селекции.
„Со зголемувањето на бројот на репрезентации од 32 на 48, почнувајќи од Светското првенство во 2026 година, што ќе се одржи во САД, Канада и Мексико, „три од шесте места“ доделени за јужноамериканската зона се веќе окупирани. Ќе биде додаден уште еден билет преку интерконтиненталниот плеј-оф, објасни портпаролот на ФИФА“.
Аргентина играше на секој финален турнир од 1974 година, додека Уругвај играше на секој од 2010 година. Парагвај, од друга страна, ги пропушти последните три Светски првенства, последен пат се појавија во 2010 година кога стигнаа до четвртфиналето.
Трите земји, кои првично беа кандидати со Чиле за домаќин на турнирот, на крајот се повлекоа во замена за организацијата на првите три натпревари кога ќе се обележи 100. годишнината првиот Мундијал, во Монтевидео во 1930 година.