Долгогодишната битка за развод на поранешната омилена двојка Бранџелина е далеку од завршена и е на пат да стане една од најдолгите во историјата на Холивуд.

Имено, 59-годишниот Бред Пит и 48-годишната Анџелина Џоли објавија дека се разделуваат во 2016 година по наводна жестока тепачка во авион во кој Џоли и најмалку две од нивните шест деца биле полиени со алкохол. А се чини дека Џоли, според новите информации, не брза да се разведе.

„Таа ќе го одложи овој развод додека близнаците, кои сега имаат 14 години, не наполнат 18 години. Уште четири години“, изјавила пријателката на Пит, Паули Фролич за списанието NewWNation Now.

Завојуваната двојка има шест деца: Медокс (21), Пакс (19), Захара (18), Шајло (17) и близнаците Конокс и Вивиен кои наскоро ќе наполнат 15 години.

Пит наводно издвоил околу 14 милиони долари за нивното раскинување, вклучително и заем од 8 милиони долари на Џоли за да купи дом со шест спални соби и десет бањи во Лос Фелиз, Калифорнија, од 24,5 милиони долари, изјавил пријател на актерот.

Пит се бори и со Џоли и руски олигарх за Шато Миравал, нивниот поранешен дом и лозје во Франција.

Џоли ја продаде својата половина од бизнисот со вино на „Tenuta del Mondo“ на Јури Шефлер, за што Пит тврдеше дека е незаконски бидејќи тој лично не ја одобрил продажбата.

Според судските документи до кои дошол Фролих, некогашната моќна двојка изјавила дека никогаш нема да ја продадат сопственоста на Миравал без согласност на другиот.

„Во исто време кога Анџелина разговараше со Шефлер за Миравал, таа исто така преговараше со лоша волја со Бред да му го продаде својот дел од винаријата. Во оригиналниот купопродажен договор беше наведено дека ако некој од нив сака да продаде, треба да даде другата право да го направи тоа прво Таа се налути затоа што судијата му додели на Бред 50/50 притвор, а четири месеци подоцна Бред од медиумите дозна дека го продала својот дел од бизнисот на Русин“, изјавила пријателката.

Двојката ја купи винаријата во 2008 година за 27 милиони долари, но сега вреди повеќе од 160 милиони долари, според Vine Spectator.

Минатата година Пит бараше судење за продажбата на Џоли. Во судска пријава, познатиот актер ја обвинува Џоли дека намерно го држела Пит во темнина и свесно ги прекршила договорните права на Пит, со намера да му наштети на неговиот растечки бизнис. Тој тврди дека неговата поранешна сопруга предвидела дека Шефлер ќе се обиде да ја преземе контролата на бизнисот.

Парот го купи имотот заедно пред бракот, при што Пит поседува 60 отсто, а Џоли 40 отсто. Холивудската двојка потоа го донесе винарот Марк Перин и стана еден од најпочитуваните светски производители на рози.

Замокот во кој парот се венчаше во 2014 година стана страст за Пит, а тој на Џоли и даде дополнителни 10 проценти како свадбен подарок, што резултираше со поделба од 50-50 кога се разделија во 2016 година.

Пит и Џоли не се единствените чии разводи се одолговлекуваат со години, но некогаш неразделната Бранџелина би можела да биде победник, ако пријателот на Пит е во право.