Американските обвинители добија аудио снимка од Доналд Трамп во која тој признава дека чувал доверлив документ по напуштањето на Белата куќа, објави Си-ен-ен.

Одделот за правда го истражува ракувањето на Трамп со доверливи материјали. Тој негира дека сторил нешто лошо. Се известува дека истрагата е при крај и може да резултира со обвиненија.

Аудио снимката е од состанок во голф-клубот на Трамп во Њу Џерси во јули 2021 година, што е околу шест месеци откако тој ја напушти функцијата.

Две лица запознаени со ова прашање изјавија за Си-Би-Ес дека може да се слушне дека Трамп признава дека има национално безбедни рестрикции на воениот меморандум, бидејќи во него се детализира потенцијалниот напад врз Иран.

Тој вели дека документот сè уште е доверлив и дека требало да биде декласифициран пред да ја напушти Белата куќа. Трамп вели дека сака да сподели информации од документот, но знае дека неговата способност да го декласифицира е ограничена, бидејќи тој повеќе не е претседател, објави Си-Ен-Ен.

Не е јасно дали Трамп го имал документот за време на состанокот или само им го опишувал на неколку соработници кои биле таму. Други извештаи сугерираат дека се слуша звук на шушкање хартија.

Се чини дека снимката е во спротивност со аргументот кој Трамп  го повторува дека го декласифицирал целиот материјал што го отстранил од Белата куќа. Може да се покаже како клучен доказ доколку обвинителите се обидат да покажат дека поранешниот претседател бил свесен дека не треба да поседува доверливи документи.

Аудио материјалот е предаден на истражителите на одделот за правда кои се под надзор на специјалниот обвинител Џек Смит.

Нивната истрага, која се засили во последните недели, го испитува отстранувањето на стотици доверливи владини документи од Белата куќа, кои потоа беа однесени на имотот на Трамп во Флорида, Мар-а-Лаго, откако тој ја напушти функцијата.

Инспекторите проценуваат како се чувале овие документи и кој можеби имал пристап до нив. Тие, исто така, испитуваат како неговиот тим одговорил на барањето за безбедносна снимка од неговиот имот на Флорида.

Смит на крајот ќе одлучи дали поранешниот претседател треба да се соочи со кривична пријава. Министерството за правда верува дека Трамп можеби го прекршил Законот за шпионажа со тоа што чувал информации за националната безбедност откако ја напуштил функцијата.

Трамп, кој повторно се кандидира за претседател во 2024 година, се соочува со неколку други правни истраги. Неодамна беше обвинет во Њујорк поради плаќања на порно ѕвезда. Тој се изјасни за невин.

Тој исто така е предмет на истрага во Грузија поради неговите наводни напори да се обиде да ги поништи резултатите од претседателските избори во 2020 година во државата.